O uczelni

O Uczelni

Podstawowym założeniem kształcenia jest przygotowanie absolwentów kierunku do wymagań rynku pracy. Program studiów jest odpowiedzią na potrzeby przemysłu zbrojeniowego, samorządu lokalnego oraz przedsiębiorców z Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Kształcenie na kierunku Mechatronika ma mieć charakter praktyczny, stąd program studiów opiera się przede wszystkim na realizacji zajęć w formach praktycznych (ćwiczenia, projekty, laboratoria, warsztaty), prowadzonych przez doświadczoną kadrę o wysokich kompetencjach zawodowych. 

Koncepcja kształcenia zakłada wprowadzenie do tradycyjnych elementów kształcenia, nowatorskie przedmioty i wynikające z nich efekty uczenia się, które uwzględniają postęp w obszarze stosunków gospodarczych, ekonomicznych i społecznych. Zakładane efekty uczenia się powinny być uzyskane również w oparciu o elektroniczne źródła wiedzy i umiejętności – programy i aplikacje umożliwiające wyszukiwanie najnowszych publikacji, studiów przypadków i literatury w obszarze Mechatroniki.

Misja Uczelni zakłada przekazywanie szerokiej wiedzy w zakresie kierunków i specjalności zawodowych oraz pomnażanie osiągnięć nauki, kultury narodowej i techniki, w tym poprzez gromadzenie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych i informacyjnych, stwarzanie warunków do rozwoju studentów, działanie na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych poprzez umożliwianie zdobywania wiedzy, nowych kwalifikacji zawodowych oraz dokształcania się.

Misja Uczelni podkreśla m.in. powinność kształcenia uwzględniającą postęp techniczny, globalizację i ciągłą potrzebę przystosowania społeczeństwa do zmiennego rynku pracy, ma również umożliwić zdobywanie wiedzy oraz umiejętności niezbędnych w pracy zawodowej według nowoczesnych standardów edukacyjnych oraz potrzebę kształtowania młodych ludzi mobilnych na rynku pracy, kreatywnych, mających aspiracje intelektualne i zawodowe. Uczelnia ma kształcić studentów. Ma ona wytworzyć warunki dla kształtowania się i upowszechniania postaw innowacyjnych i przedsiębiorczych dostosowujących absolwentów do potrzeb krajowego i europejskiego rynku pracy, do nauczania i uczenia się oraz samorealizacji studentów. 

Kierunek daje gwarancję zatrudnienia po ukończonych studiach, bo specjaliści z takim wykształceniem są dziś bardzo pożądani na grudziądzkim rynku pracy. PUZ już teraz ma podpisane umowy o współpracy z kilkunastoma zakładami pracy z Grudziądza i okolic, które pilnie poszukują inżynierów mechatroniki. Oprócz Wojskowych Zakładów Uzbrojenia są to m.in. Rychiger, Jabil czy Kitron. 

Inżynier  mechatroniki znajdzie pracę w takich zawodach jak:

  • konstruktor automatyk
  • specjalista utrzymania ruchu
  • programista systemów automatyki
  • projektant systemów wbudowanych
  • inżynier ds. testów i walidacji

Nauka w PUZ będzie się odbywać z wykorzystaniem pomieszczeń i wyposażenia Centrum Kształcenia Zawodowego przy ul. Czarnieckiego 5/7 oraz Zespołu Szkół Technicznych im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich przy ul. Hoffmanna 1-7. Z myślą o studentach, którzy już wkrótce rozpoczną tam rok akademicki wyposażono sale w nowoczesny sprzęt dydaktyczny, a ponadto dzięki zapleczu Branżowego Centrum Umiejętności będzie można zaoferować studentom całą gamę bezpłatnych kursów, m.in. z projektowania robotów czy modelowania 3D.

     Publiczna Uczelnia Zawodowa w Grudziądzu została stworzona po latach starań władz Wojskowych Zakładów Uzbrojenia, miasta oraz samorządowców. Doprowadziły one do tego, że 15 września 2023 roku Minister Edukacji i Nauki, podpisał rozporządzenie sankcjonujące utworzenie w Grudziądzu Publicznej Uczelni Zawodowej. Uroczystość odbyła się na terenie Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A.

     Misją Publicznej Uczelni Zawodowej w Grudziądzu jest przede wszystkim stworzenie silnego ośrodka edukacyjnego oraz udział w rozwiązywaniu głównych wyzwań społecznych i gospodarczych.

     Wizją Publicznej Uczelni Zawodowej w Grudziądzu jest w szczególności edukacja, innowacje oraz zaangażowanie społeczne.

     Od 1 października 2024 roku na Uczelni rozpocznie się kształcenie studentów na kierunku mechatronika, a w przyszłości planowane jest poszerzenie oferty o kolejne kierunki studiów. Koncepcja kształcenia zakłada wprowadzenie do tradycyjnych elementów kształcenia, nowatorskie przedmioty i wynikające z nich efekty uczenia się, które uwzględniają postęp w obszarze stosunków gospodarczych, ekonomicznych i społecznych. Zakładane efekty uczenia się powinny być uzyskane również w oparciu o elektroniczne źródła wiedzy i umiejętności – programy i aplikacje umożliwiające wyszukiwanie najnowszych publikacji, studiów przypadków i literatury w obszarze kształconego kierunku.

     Nauka w PUZ będzie się odbywać z wykorzystaniem pomieszczeń i wyposażenia Centrum Kształcenia Zawodowego przy ul. Czarnieckiego 5/7 oraz Zespołu Szkół Technicznych im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich przy ul. Hoffmanna 1-7. Z myślą o studentach, którzy już wkrótce rozpoczną tam rok akademicki wyposażono sale w nowoczesny sprzęt dydaktyczny, a ponadto dzięki zapleczu Branżowego Centrum Umiejętności będzie można zaoferować studentom całą gamę bezpłatnych kursów, m.in. z projektowania robotów czy modelowania 3D.

     Publiczna Uczelnia Zawodowa w Grudziądzu kieruje się przede wszystkim wartościami uniwersalnymi takimi jak prawda, dobro, wolność, autonomia, uczciwość, odpowiedzialność, otwartość, aktywność, współpraca i solidarność.

     Struktura naszej Uczelni: